Будь-яка людина має володіти навичками надання першої допомоги, оскільки бувають випадки, коли необхідно терміново допомогти людині, яка отримала травму або ж відчуває погіршення стану здоров’я. Наприклад, чи всі знають, що правильне надання першої допомоги при опіках може врятувати людині не тільки здоров’я, але навіть життя? Саме тому зараз ми розглянемо, як надавати першу допомогу при найрізноманітніших опіках.

Допомога при опіках окропом

Імовірно, опік окропом — це один з найбільш частих видів термічних опіків, які зустрічаються в побуті. Іноді це всього лише ошпарений окропом палець, а іноді важка та велика за площею і глибока термічна травма, що утворилася через потрапляння на тіло окропу, який, наприклад, виплеснувся з перевернутої каструлі. Отже, ось кілька основних правил, яких необхідно дотримуватися, надаючи першу допомогу при опіку в домашніх умовах:

 • Якщо окріп пролився на частину тіла, прикриту одягом, необхідно негайно позбутися гарячих мокрих речей. Хоча зробити це треба швидко, проте, дуже акуратно, щоб не лопнули пухирі, які могли утворитися.
 • Необхідно помістити пошкоджену частину тіла під струмінь холодної води та утримувати протягом 15-20 хвилин, щоб охолодити шкірні покриви і глибші тканини, які зазнали термічного впливу. Тривале охолодження допоможе значно знизити температуру тканин, що дозволить їм швидше відновитися, і трохи зменшить біль.
 • Після охолодження необхідно обережно промокнути пошкоджену ділянку тіла сухою серветкою, а потім накласти стерильну пов’язку, щоб запобігти зараженню.
 • Якщо в домашній аптечці є такі медичні препарати, як мазь, або актовегін гель та інші, перед накладанням стерильної пов’язки варто нанести на травму один з таких препаратів, які прискорюють загоєння.
 • Якщо термічне пошкодження дуже серйозне, відразу ж після надання першої допомоги викличте невідкладну допомогу або доставте постраждалого до найближчого травмпункту або в лікарню.

Перша допомога при сонячних опіках

До сонячних опіків варто ставитися серйозно, бо вони можуть супроводжуватися підвищенням температури тіла, свербінням шкіри та болем при дотику до пошкоджених ділянок. Якщо ж вже стався опік і шкіра стала червоного кольору або навіть покрилася бульбашками, що вказує на більш серйозний ступінь шкоди, оскільки ви або ваші близькі занадто довго перебували на спекотному сонці, варто згадати, як надається перша допомога при сонячних опіках.

 • Перш за все, необхідно охолодити почервонілу шкіру. Для цього необхідно постояти під струменем прохолодної води 15-20 хв.Якщо це неможливо, можна намочити холодною водою рушник і обернути постраждалу частину тіла.
 • Якщо навіть після цього вас турбує біль, утакому випадку варто прийняти знеболювальний засіб, наприклад, парацетамол або ібупрофен, і знизиться не лише біль, а й жар.
 • Щоб прискорити відновлення пошкоджених сонячними променями шкірних покривів, необхідно скористатися одним зі спеціальних медичних препаратів, наприклад, нанести пантенол аерозольабо будь-який інший препарат зі схожим впливом.
 • Також варто пити більше рідини, бо водадопомагає відновити водний баланс і прискорити регенерацію тканин.

Перша допомога при опіку кислотою

Опік кислотою відноситься до розряду опіків хімічними речовинами. Якщо на шкіру потрапляє будь-яка концентрована кислота, наприклад, оцтова, сірчана або будь-яка інша, ступінь пошкодження може бути різним, залежно від виду кислоти та від її концентрації. Оскільки кислота при потраплянні на шкіру в буквальному сенсі роз’їдає тканини, необхідно негайно видалити цю хімічну речовину зі шкірних покривів, адже чим буде довшим її вплив, тим глибші рани утворяться.

 • Перш за все, ретельно промийте пошкоджену частину тіла проточною водою, утримуючи під струменем приблизно 15-20 хвилин. Це допоможе змити залишки кислотита заспокоїти біль.
 • Потім, щоб нейтралізувати кислоту, що залишилася на шкірі, промийте пошкоджену ділянку розчином соди (чайна ложка соди на склянку води) або мильним розчином.
 • Якщо кислота потрапила на ділянки тіла, покриті одягом, слід зняти речі, якщо не вдається їх акуратно зняти, необхідно розрізати одяг і видалити її з пошкодженої ділянки.
 • Промиті ділянки обережно промокнути сухою серветкою або рушником і накласти стерильну пов’язку.
 • Якщо під рукою є один із засобів для лікування опіків, наприклад, левомеколь гель,можна нанести засіб на стерильну серветку, і тільки потім накладати нещільну пов’язку.
 • Якщо пошкодженаділянка займає досить велику площу тіла, після надання першої допомоги необхідно звернутися до лікаря.

Перша допомога при опіку кислотою

Препарати для лікування опіків

Надання першої допомоги при опіках завжди слід проводити з дотриманням правил, які описані вище, варто також знати, які сучасні медикаментозні засоби пропонує фармацевтика для застосування в таких випадках. Нижче ми надаємо список необхідних лікарських препаратів, які є в аптеках:

 1. Пантенол аерозоль;
 2. Пантенол спрей;
 3. Левомеколь гель;
 4. Декспантенол;
 5. Актовегін гель, мазь і крем;
 6. Бепантен (для прискорення загоєння та епітелізації шкіри при мікротравмах, легких опіках);
 7. Солкосерил желе, мазь;
 8. Контратубекс;
 9. Метилурацил з мирамістином.

Перш ніж скористатися будь-яким з цих лікарських засобів, уважно прочитайте інструкцію, а при зустрічі з лікарем неодмінно розкажіть, який лікарський препарат використовували.

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню