У медицині існує величезна кількість різних аналізів, тестів і методів дослідження, які допомагають лікарям не просто поставити правильний діагноз, а й розробити ефективну схему лікування пацієнта. Оскільки терміни, що позначають ці численні діагностичні інструменти, які є в руках медичних фахівців, часто абсолютно незнайомі звичайним людям, далеким від медицини, призначення тих чи інших аналізів і спеціальних досліджень можуть насторожити, а іноді навіть налякати деяких пацієнтів. Тому, щоб призначення будь-якого аналізу або тесту не викликало у пацієнта здивування «навіщо його треба робити», всім людям варто більше знати про різні діагностичні методи.

У світі зараз дуже багато людей, які страждають від різних захворювань, пов’язаних з порушеннями в судинній системі, тому всім нам бажано якомога більше знати про те, які діагностичні методи допомагають лікарям виявляти ці хвороби. Тому ми спробуємо трохи розповісти про такий метод діагностики, як ангіографія, або артеріографія судин.

Ангіографія судин — показання та протипоказання

Що потрібно знати людині, якій лікар призначив це дослідження, щоб марно не переживати, думаючи, наскільки небезпечним воно може бути, а також наскільки необхідно це дослідження саме йому. Спробуємо дати короткі відповіді на ці та деякі інші питання про ангіографії.

Ангіографія судин — це метод візуалізації внутрішніх порожнин кровоносних судин і органів тіла, зокрема артерій, вен і камер серця. Ангіографія судин зазвичай проводиться, щоб виявити будь-які порушення в судинах, наприклад, стеноз, тобто звуження судин, аневризму (розширення) судини і багато інших станів або захворюваннь, які виникають через зміни, що відбулися в судинній системі. Цей метод дослідження проводять також при необхідності визначити деякі серйозні порушення в серці, для діагностики різних порушень функцій нирок, для виявлення можливих вад розвитку і пошкодження різних внутрішніх органів, а ще для того, щоб визначити точне розташування пухлин (включаючи злоякісні) і кіст, а також для діагностування багатьох інших патологічних станів.

У медичній практиці ангіографія — це дуже цінний своїми інформативними можливостями діагностичний інструмент. Традиційно ангіографія здійснюється наступним чином: в артеріальну чи венозну систему вводять контрастні речовини, які забезпечують різку тінь на рентгенівських знімках, щоб під час вивчення отриманих знімків лікар міг виявити проблемні місця. Ангіографія дає можливість візуалізувати судини всіх розмірів, починаючи від аорти і до найдрібніших капілярів, а також для візуалізації практично всіх систем і органів людини. Варто сказати, що ангіографія судин часто проводиться безпосередньо перед проведенням хірургічного втручання, а також під час передопераційної підготовки та для діагностики захворювань, в тому числі і дуже серйозних.

Будь-якій людині, яка зіткнулася з тим, що лікар призначив ангіографічне дослідження, необхідно розуміти, що фахівці рекомендують проводити його зовсім не для того, щоб пацієнт витрачав свій час і гроші на непотрібні маніпуляції, а для того, щоб більш точно визначити проблему і призначити найефективніше лікування конкретного захворювання.
Саме лікар вирішує, чи потрібно проводити ангіографію, проте будь-якій людині корисно знати, при яких захворюваннях рекомендовано проводити цей метод дослідження, щоб лікар міг більш точно визначити ступінь ураження систем або органів, а потім контролювати стан пацієнта.

Можлива діагностика таких хвороб:

 • Атеросклероз судин головного мозку і коронарних артерій;
 • Захворювання судин нижніх і верхніх кінцівок, наприклад, таких як тромбоз глибоких і тромбоз поверхневих судин;
 • Тромбоемболія легеневої артерії;
 • Патологічні стани сітківки очей;
 • Судинні пухлини і кісти;
 • Захворювання , що порушують функції нирок;
 • Предопераційна діагностика;
 • Контроль виконання хірургічних втручань на серці та в головному мозку.

Варто сказати, що тут наведені далеко не всі захворювання, при яких зазвичай призначають ангіографію. Саме лікар після обстеження і опитування пацієнта вирішує, чи варто в конкретному випадку проводити це дослідження.

Ангіографічне дослідження, як і будь-яка інша інвазивна процедура, має деякі протипоказання, хоча вважається, що ця процедура досить безпечна і малотравматична. Нижче наводимо перелік станів, при яких ця процедура не може проводитися:

 • декомпенсірована серцева, печінкова і ниркова недостатність;
 • деякі психічні захворювання;
 • алергічна реакція на йод та його похідні, а також алергія на будь-які інші хімічні речовини, які зазвичай застосовуються для контрасту;
 • захворювання, які пов’язані з порушенням згортання крові;
 • вагітність і період лактації.

Ангіографія судин головного мозку

Ангіографія судин головного мозку — один з найбільш часто вживаних в неврології методів дослідження, який необхідний для більш точної діагностики порушень кровообігу головного мозку. Це метод також використовують безпосередньо перед проведенням нейрохірургічних оперативних втручань.

Візуалізація малюнка судин головного мозку допомагає лікарям максимально швидко і правильно діагностувати деякі патологічні стани, наприклад, пухлини, інсульти, мікроінсульти, кісти і багато інших порушень, які можуть розвиватися в головному мозку. Існує цілий ряд хворобливих станів, при яких виникає необхідність в проведенні ангіографії судин головного мозку, так як тільки цей метод дозволяє точно визначити причини, які викликають ці порушення здоров’я, оскільки інші тести не дозволяють діагностувати хворобу і, відповідно, вчасно призначити адекватне і якісне лікування.

Перш за все, це дослідження проводять у випадках:

 • коли пацієнт тривалий час страждає від частого сильного головного болю, який неможливо купірувати звичайними знеболюючими медикаментозними препаратами;
 • коли виникають часті напади неконтрольованої нудоти і сильного запаморочення, а виявити їх причину іншими способами не вдається;
 • якщо у пацієнта спостерігаються часті випадки короткочасної втрати свідомості, які виникають без будь-яких явних причин;
 • напередодні нейрохірургічної операції на головному мозку.

Ангіографія артерій нижніх кінцівок

Периферійними артеріями називають артерії нижніх і верхніх кінцівок. Однак серйозні патологічні стани найчастіше зачіпають саме артерії нижніх кінцівок.

Варто сказати, що не завжди ознакою захворювань судин на ногах бувають опухлі вени. У тих людей, які відчувають інтенсивну біль в ногах навіть після нетривалої прогулянки, також є всі підстави запідозрити у себе наявність захворювання артерій нижніх кінцівок, що має підштовхнути їх звернутися до лікаря. Біль може відчуватися в будь-якій частині ніг, так як захворювання можуть зачіпати артерії, які розташовані як у верхній, так і в нижній частині ніг. Ймовірність розвитку захворювань периферичних артерій ніг у літніх людей набагато вище, ніж у людей середнього віку, до того ж, цей ризик вище у курців і у людей із зафіксованою сімейною історією захворювання артерій ніг.

Ангіографію артерій нижніх кінцівок проводять при багатьох захворюваннях судин нижніх кінцівок, щоб визначити ступінь захворювання, а також з’ясувати, чи є необхідність в хірургічному втручанні.

КТ-ангіографія

Зараз існує кілька видів цього дослідження. Одним з найбільш часто вживаних методів ангіографії вважається комп’ютерна томографія (КТ). КТ-ангіографія, при проведенні якої використовують рентгенівське випромінювання, дозволяє отримати зображення практично всіх органів і систем людського організму. За допомогою цього методу створюється об’ємне тривимірне зображення саме того органу або тієї частини тіла, які необхідно ретельно досліджувати.

Під час проведення КТ-ангіографії в посудину вводять рентгеноконтрастну речовину. Як правило, контрастну речовину вводять безпосередньо в підшкірну вену передпліччя або в стегнову вену. Зазвичай це дослідження проводиться амбулаторно, і перебування пацієнта в стаціонарі не потрібно.

КТ-ангіографія

МРТ ангіографія

Ще один вид цього дослідження — це магнітно-резонансна ангіографія, або МРТ-ангіографія (МР-ангіографія). Під час проведення цього виду дослідження використовуються електромагнітні хвилі і магнітні поля. МРТ-ангіографія найчастіше використовується в тих випадках, коли необхідно провести об’єктивне і максимально інформативне дослідження судин шиї і судин головного мозку.

Особливість МРТ-ангіографії полягає в тому, що її можна проводити як з введенням контрастної речовини, так і без його введення, що дозволяє застосувати цей метод для дослідження людей, у яких зафіксована алергія на контрастні речовини. Як і КТ-ангіографія, це дослідження проводиться амбулаторно, без необхідності в госпіталізації пацієнта.

Однак варто звернути увагу на один важливий момент — під час проведення МРТ-ангіографії пацієнт повинен перебувати в спеціальному апараті досить тривалий період, тому цей метод дослідження категорично не підходить людям з клаустрофобію, з психічними розладами, з металевими протезами, а також для жінок в період вагітності в будь-який з триместрів.

Ускладнення ангіографії

Без сумніву, цей метод дослідження має високу ступінь безпеки, однак все ж існують деякі ризики. Хоча ризик серцевого нападу після проведення ангіографії насправді зменшується, але в момент хірургічного втручання може виникнути незначний біль. Під час самої процедури дослідження серцевих нападів і нападів стенокардії, як правило, не зустрічається.

Основні ускладнення, які можуть виникнути під час проведення КТ-ангіографії і МРТ-ангіографії, хоча і дуже рідко, можуть відзначатися під час проведення ангіографії судин головного мозку через введення контрастної речовини. Ускладненнями можуть стати: інсульт, алергічні реакції на анестетик або на контрастну речовину, блокування або пошкодження однієї з вен під час проникнення катетера в судини на нозі, створення тромбозу і емболії. Також можуть виникати незначні ускладнення на ділянці, де вводять контрастну речовину, наприклад, кровотеча або поява синців. Кровотеча може виникнути пізніше, після закінчення процедури, хоча це відбувається дуже рідко.

Додаткові ризики можуть бути від контрастного засобу, який зазвичай використовується під час проведення ангіографії. Введення контрастної речовини лише на кілька секунд викликає відчуття легкого тепла, але іноді це відчуття буває гострішим в тій області, де була зроблена ін’єкція. Якщо пацієнт страждає алергією на контрастну речовину, можуть проявитися набагато більш серйозні побічні ефекти. Однак завдяки використанню нових контрастних агентів ризик виникнення важкої реакції зменшився і тепер негативні реакції трапляються менш ніж один раз на 80 000 досліджень. Крім того, в місці ін’єкції і в будь-якому місці, де катетер проходить уздовж судин, може статися пошкодження кровоносних судин.

В завершення хочеться сказати, що чим більше елементарних медичних знань набуває кожна людина, тим більш відповідально вона буде ставитися до свого здоров’я і до здоров’я своїх близьких. Також варто відзначити, що розуміння деяких медичних термінів допомагає будь-якій людині впевнено почувати себе в кабінеті лікаря і вести з ним більш предметну розмову.

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню