Харчування хворих завжди являє собою чималу проблему, навіть якщо мова йде тільки про дієтичні призначення. Але при деяких захворюваннях і станах людини просто дієтою, навіть найсуворішої, обійтися не вийде — необхідно лікувальне харчування спеціальними сумішами. Такий підхід допоможе хворому отримувати всі необхідні для повноцінної життєдіяльності речовини і при цьому не перевантажувати шлунково-кишковий тракт. До лікувального варіанту постачання організму необхідних речовин відноситься ентеральне і парентеральне харчування.

Ентеральне харчування

При деяких захворюваннях доводиться вдаватися до спеціальних різновидів харчової терапії, яка інакше називається нутритивною.

Ентеральна харчова (нутритивна) терапія — це введення в організм хворого необхідних поживних речовин пероральним шляхом, тобто через ротову порожнину, найчастіше через трубочку; або за допомогою шлункового зонда (внутрикишечного зонда).

Ентеральна харчова терапія дуже важлива для хворих, які мають деякі особливості свого хворобливого стану.

 • Насамперед, це ситуації, коли хвора людина не здатна самостійно приймати будь-яку їжу. Наприклад, у хворого порушено ковтання, пацієнт протягом тривалого часу знаходиться без свідомості і в інших випадках, коли самостійний прийом їжі неможливий.
 • При деяких станах хворому не можна приймати їжу звичним способом: це можуть бути кровотечі шлунково-кишкового тракту, стан гострого панкреатиту і інші проблеми органів травлення.
 • Також цей спосіб підтримати організм актуальний, коли хворий відмовляється від прийому їжі, що може трапитися при деяких інфекційних захворюваннях, при нервової анорексії і при інших захворюваннях.
 • Застосувується цей спосіб і в тих випадках, коли організм відчуває білково-енергетичну недостатність, яку неможливо подолати природним способом.
 • Показаннями вважаються пухлинні процеси, особливо новоутворення в області шлунка, голови або шиї, а також променева терапія або хіміотерапія.
 • Такий самий спосіб отримання всіх необхідних організму речовин стає актуальним при порушенні харчового статусу в результаті коми, інсульту, хвороби Паркінсона.
 • Серед показань — захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки або захворювання жовчних шляхів.
 • Іноді до такого засобу підтримувати організм доводиться вдаватися при різних травмах, в тому числі і при опіках, а також при гострих отруєннях, включаючи випадки в результаті радіаційних уражень.

Безумовно, перелік можна продовжувати, однак вже стає абсолютно ясно, що ентеральне харчування необхідно багатьом. Хоча при цьому необхідно брати до уваги можливі протипоказання.

На сьогоднішній день для забезпечення організму всім необхідним застосовуються різні види спеціальних сумішей, тобто різні ентеральні суміші.

 • Насамперед, це стандартні суміші, які можуть підійти більшості хворих, що мають таку потребу.
 • Іноді може виникнути необхідність в полуелементійнихсумішах.
 • Також за призначенням лікаря можуть використовуватися так звані модульні суміші.
 • І, нарешті, існують суміші спрямованоїдії, необхідність в застосуванні яких теж визначає лікар.

Суміші для ентерального харчування не готуються самостійно, а купуються в спеціальних установах, в тому числі їх пропонують інтернет-магазини сумішей ентерального харчування.

Харчування для недоношених дітей

Парентеральне харчування

При парентеральному способі забезпечення організму необхідними поживними речовинами такі речовини не потрапляють ні в ротову порожнину, ні в шлунок або в кишечник, а вводяться в організм за допомогою процедури внутрішньовенної інфузії. Також різновидом цього методу постачання організму необхідними речовинами вважається і зондовий спосіб, зокрема назальнозондовий, парентеральний зондовий і ентеральний зондовий.

Однак зондський спосіб введення в організм поживних речовин відрізняється від парентерального, оскільки дуже різні компоненти цих речовин. Для зондового варіанту — їжа сильно подрібнена і отримала термічну обробку, а для парентерального при доступі через вену всі необхідні для життєдіяльності речовини, включаючи жири, вуглеводи, білки, вітаміни, повинні бути розкладені до молекул.

Де придбати спеціальні лікувальні суміші

Лікувальне харчування купити можна в спеціальних торгових підприємствах, які займаються продажем таких сумішей, в тому числі і в спеціальних інтернет-магазинах.

При покупці дуже важливо переконатися, що товар, що купується має всі необхідні сертифікати відповідності та інші необхідні документи, оскільки мова часто йде про людське життя. Також слід мати на увазі, що ліки і продукти харчування, відповідно до законодавства, не підлягають обміну або поверненню.

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню