Така проблема, як нічне нетримання сечі у дітей, має наукову назву — енурез. Якщо така неприємність спостерігається у зовсім маленьких дітей, найчастіше це не турбує ні батьків, ні педіатрів, однак якщо енурез залишається у дітей після п’яти-шести років або навіть дітей молодшого або середнього шкільного віку, необхідно з’ясувати, чому це відбувається. Зараз ми спробуємо розібратися, що таке нічне нетримання сечі у дітей, чому це відбувається і чи можна з цим якось боротися.

Чому виникає енурез?

Не варто називати енурезом нездатність малюка у віці до чотирьох років повністю контролювати діяльність свого сечового міхура в нічний час. Необхідно розуміти, що ця фізіологічна здатність розвивається поступово, у міру дозрівання нервової системи, а оскільки швидкість її дозрівання варіюється, варіюється і вік, в якому малюк може контролювати сечовипускання не тільки в денний, але і в нічний час.

Про те, що у малюка є нічний енурез, можна говорити тільки в тому випадку, якщо нічне нетримання сечі проявляється у віці старше п’яти-шести років не менше двох разів на місяць. Це захворювання у два рази частіше зустрічається у хлопчиків. Варто також зазначити, що до шести років нічний енурез зустрічається приблизно у 6% дітей, а до 14 років – приблизно у 1-2% підлітків.

Існує два види нічного енурезу: первинний, тобто коли він спостерігається з народження, і вторинний, тобто коли після періоду цілком успішного контролю роботи сечового міхура, який може тривати 8-12 місяців, проблема виникає знову.

Причин, чому виникає нічне нетримання сечі у дітей, досить багато, ось деякі з них:

 • Спадковий енурез. У дітей, чиї батьки в дитячому віці страждали від цієї неприємності, набагато більше шансів мати це захворювання, ніж у дітей, у яких ні мати, ні батько в дитинстві не мали цієї проблеми.
 • Невеликий обсяг сечового міхура.Це досить рідкісна ситуація, тому, якщо всі інші варіанти не були підтверджені, варто зробити УЗД, щоб підтвердити або спростувати це припущення.
 • Недозріла нервова система. Після того, як нервова система малюка повністю дозріє (у кожного малюка це відбувається з різною швидкістю), він самостійно навчиться повністю контролювати діяльність сечового міхура в нічний час.
 • Невроз.Психологічні проблеми, які можуть виникати у дітей через виникнення будь-якого фактора, що травмує психіку, наприклад, через сварки в родині, через розлучення батьків, переїзд і так далі. Після зникнення подразника може пройти й захворювання, хоча часто дітей все ж доводиться лікувати.
 • Недостатнє виробництво антидіуретичного гормону.Цей гормон відповідає за зменшення продукування сечі, тому при нестачі цього гормону у малюка відбувається надмірне накопичення сечі в нічний час, що і призводить до розвитку енурезу.
 • Урологічні проблеми. Деякі захворювання сечовивідної системи, наприклад, запалення сечового міхура, можуть спровокувати розвиток енурезу. Нічне нетримання сечі поступово зникне після повного лікування.

лікування енурезу

Як допомогти дітям з енурезом?

Нічне нетримання сечі у дітей може пройти з часом саме по собі, хоча тут виникає інше питання — в якому віці це трапиться. Варто тільки подумати, що навіть при адекватному лікуванні приблизно 1-2% підлітків у віці 13-16 років мають цю проблему. Оскільки енурез може викликати психологічний дискомфорт у дітей у віці семи років і старше, він здатен перешкодити цим дітям в комунікації з іншими.

Способи, за допомогою яких можна позбутися від нічного нетримання сечі:

 1. Пояснення та мотивація.Дітям у віці до п’яти-шести років найкращим способом лікування може бути пояснення і мотивація. Варто спробувати запропонувати малюкові що-небудь в обмін накілька «сухих» ночей. Як вважають педіатри, дитина повинна сама захотіти позбутися від проблеми, а мотивація допоможе йому зміцнитися у своєму бажанні.
 2. Обмеження рідини. Розумне обмеження рідини також може посприяти здобуттюнавички контролю над сечовим міхуром унічний час. Обмеження зовсім не означає зменшення добової норми рідини, яку повинен вживати малюк. Необхідно правильно розподілити цю рідину: вранці до 12.00 — 40% всієї норми, вдень до 17.00 — 40%, ввечері — 20%. У другій половині дня намагатися не давати дитині напої, що містять кофеїн, такі як чай або какао.
 3. Тренування сечового міхура. Метод полягає в тому, щоб просити дитину, який відчуває позив до сечовипускання, трохи потерпіти. Такий метод допомагає малюкам у віці після чотирьох років приблизно в 50% випадків.
 4. «Січовий будильник».Спеціальний пристрій (будильник), яке пробуджує дитини після того, як на індикатор потрапляють перші краплі сечі. Дитина прокидається і рефлекторно затримує сечовипускання, потім вирушає в туалет і тільки там повністю звільняє сечовий міхур. Цей метод добре працює для діток у віці після семи років.
 5. Медикаментозне лікування.Цей метод застосовується для лікування малюків, які страждають нічним нетриманням сечі через психологічних проблем, а також при лікуванні захворювань сечового міхура.
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню