Деякі люди, у яких виникла необхідність в отриманні санітарної книжки, стикаються з тим, що у деяких офіційних органах в них запитують особисту медичну книжку. І у багатьох виникає питання: медична і санітарна книжка — одне й те саме? Відповідь на це питання  так. Тому оформлення санітарної книжки — це оформлення медичної книжки.

Особиста медична книжка

Спершу розберемося, кому потрібен цей документ і як він називається в Україні. Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) затвердило нову форму первинної облікової документації №1—ОМК «особиста медична книжка», тому зараз в нашій державі дійсні тільки нові санітарні книжки, а бланки старого зразка є недійсними та підлягають обміну під час проходження планового (періодичного) медогляду.

Необхідно також знати, що особиста медична книжка — документ, який можна отримати лише в тих медичних установах, які були до цього внесені до наказу Міського відділу охорони здоров’я як установи, що мають право на проведення медичних оглядів й на видачу особистих мед книжок. Звичайно ж, цей документ потрібен не всім працівникам, однак існує цілий ряд професій, які вимагають особливо уважного ставлення до здоров’я. Саме тому представники цих професій повинні мати документ №1-ОМК, який засвідчує, що людина, яка працює, наприклад, з харчовими продуктами або з дітьми, абсолютно здорова і не переносить інфекційні захворювання.

Тож таку книжку повинні мати люди, що працюють:

 • На підприємствах харчової промисловості;
 • На підприємствах громадського харчування й торгівлі (магазини, їдальні, кафе, ресторани, аптеки та інше);
 • На підприємствах водопровідних споруд;
 • Улікувально-профілактичних, дошкільних і навчально-виховних установах;
 • На об’єктах комунального обслуговування;
 • Люди, професійна діяльність яких законодавчо передбачає проведення медоглядів при надходженні на роботу і періодичні медогляди надалі.

Слід знати, що перелік усіх необхідних обстежень у відповідних лікарів-фахівців і перелік аналізів, які необхідно здавати, встановлений МОЗ України. При відсутності санітарної книжки працівник не може бути допущений до виконання своїх професійних обов’язків

Як оформити медичну книжку?

Щоб оформити особисту медичну книжку необхідно записатися на проходження медкомісії в одну з медичних установ, у якого є виданий МОЗ України дозвіл на проведення медоглядів і видачу цього документа.

Як чоловікам, так і жінкам потрібно бути готовими до здачі аналізів (сеча, кал, кров, мазок, різноманітні бактеріологічні дослідження). Усі аналізи здаються вранці, до першого сніданку, і не рекомендується також чистити зуби та користуватися ополіскувачами для порожнини рота.

У призначений день необхідно принести з собою:

 • Документ, що засвідчує особу;
 • Фотографію 3х4;
 • Колишню медичну книжку (якщо вона є) для заміни на нову;
 • Результати флюорографії, якщо з моменту їх отримання пройшло менше одного року;
 • Контейнери зізразками калу.

Проходження медичної комісії складається з таких етапів:

 • Відвідування лікаря-терапевта, щоб отримати консультацію, а також щоб оформити всі необхідні для отримання медкнижки документи.
 • Здача всіх необхідних аналізів.
 • Проведення флюорографії грудної клітини, якщо колишні результати вже застаріли.
 • Огляд у лікарів-фахівців.

Оформлений документ видається лікарем-терапевтом через п’ять днів після проходження медкомісії за умови, що немає ніяких зауважень до результатів аналізів. Якщо в аналізах були виявлені якісь відхилення від норми або у пацієнта була виявлена інфекція, терапевт призначить лікування, а після нього, якщо всі аналізи вже будуть відповідати нормі, лікар видасть особисту мед книжку.

Періодичний медичний огляд проводиться в терміни, встановлені МОЗ України для кожної професії — наприклад, флюорографія проходиться щорічно.

Хочеться відзначити, що контролювати своє здоров’я і хоча б один раз на рік здавати всі необхідні аналізи та проходити огляди у лікарів-фахівців необхідно всім людям, а не тільки тим, кому потрібен документ №1-ОМК, бо уважне ставлення до свого здоров’я дозволить зменшити ризики розвитку різних захворювань, у тому числі й інфекційних, які можуть становити небезпеку не тільки для вас, але і для людей, які вас оточують.

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню