Тепловий удар — це патологічний стан, який зазвичай виникає через надто тривалий вплив високої температури на організм. Цей стан може виникнути в тих випадках, якщо людина одягнена занадто тепло, довго перебуває в надмірно теплому і вологому середовищі й через вплив сонячних променів. Необхідно також знати, що сонячний удар – один із різновидів теплового удару. Оскільки причин розвитку цього патологічного, а часом навіть вкрай небезпечного для здоров’я і життя стану досить багато, особливо в теплий період року, кожна відповідальна людина повинна знати, як правильно надається перша допомога при тепловому ударі.

Найбільш уразливі категорії людей

Від теплового удару може постраждати будь-яка людина в будь-якому віці, однак найбільш вразливі категорії — це діти, люди похилого віку та люди з певними захворюваннями. Необхідно знати, що у дітей, особливо у маленьких, ще не повністю сформована система терморегуляції організму, а у літніх людей і у людей, які страждають серйозними системними захворюваннями, ця система недостатньо ефективно реагує на температурні зміни, тому саме ці категорії людей найбільш часто страждають від теплового удару. Є ще одна досить вразлива категорія людей — підлітки. Не варто забувати, що у цей період організму дитини активно розбудовується, бо відбувається не лише активне зростання і зовнішні зміни тіла, але також гормональна перебудова, що часто відбивається на стані всіх органів і систем підлітка, не виключення і система терморегуляції організму.

Симптоми теплового і сонячного удару

Усім людям треба розуміти, що від того, наскільки правильно та швидко проводиться перша медична допомога при тепловому ударі, може безпосередньо залежати чиєсь або життя, бо важкий ступінь цього стану може зумовити підвищення температури тіла до 41 – 42 ° C, виникнення судом, кома і навіть призвести до смерті.

Найчастіше тепловий удар виникає в задушливому, спекотному приміщенні, під час відпочинку або виконання фізичної роботи на свіжому повітрі через перегрівання. До речі, зовсім не обов’язково бути на сонці, цілком достатньо, щоб температура повітря була вище +30°C, а для вразливих категорій людей навіть нижча. Щоб зрозуміти, що у вас або у когось іншого з’явилися симптоми теплового удару, необхідно знати його ознаки. Тому ми наведемо основні симптоми перегрівання на сонці у дорослого, щоб кожна людина змогла вчасно визначити, що прийшов час проявити свої знання і надати допомогу потерпілому.

 • Поява загальної слабкості;
 • Скарги на головний біль, іноді дуже сильний;
 • Нудота, якщо ступінь перегрівання високийможлива блювота;
 • Порушення координації рухів;
 • Запаморочення, а іноді йвтрата свідомості;
 • Частий пульсі часте, але поверхневе дихання;
 • Значне підвищення температури тіла — до 39-40°C.

Необхідно також знати, що важкий ступінь теплового або сонячного удару не розвивається поступово, зазвичай він виникає раптово та супроводжується сильним почервонінням особи, а потім вона за деякий час стає дуже блідою, можуть з’явитися ознаки запаморочення, початися марення, судоми, галюцинації, а також відбувається значне підвищення температури тіла, як зазначалося раніше. Можлива летальність після тяжкого ступеня теплового удару становить 20-30%.

Перша допомога при тепловому та сонячному ударі

При появі у себе або у кого-небудь, хто знаходитися поруч, перших ознак цього небезпечного стану, необхідно негайно викликати швидку допомогу, а потім до прибуття фахівців слід самостійно почати надавати першу медичну допомогу.

 • У випадку якщо ви самі відчули хоч один з вищевказаних симптомів, вам варто негайно піти з зони впливу прямих сонячних променів, якщо ж це сталося з кимось, хто перебуваєпоруч з вами, необхідно відвести або віднести потерпілого в затінок або (якщо є можливість) у приміщення, оснащене кондиціонером.
 • Потім необхідно зняти зайвий одяг, у тому числі й взуття.
 • Щоб знизити температуру тіла, слід намочити тканину, наприклад, рушник або простирадло, прохолодною водою, а потім обернутися в цю тканину самому або обгорнути потерпілого в неї.
 • Якщо є можливість, слід прийняти прохолодний душ або ванну або помістити потерпілого в ванну з прохолодною водою або під прохолодний душ.
 • Оскільки цей стан викликає не лише зневоднення організму, а й втрату солей, необхідно поповнити запаси рідини йсолей в організмі. Для цього можна приготувати легкий сольовий розчин, який складається з води й харчової солі (на один літр води дві чайні ложки солі).
 • Якщо у потерпілоївід перегріву людини немає ознак дихальної діяльності, необхідно провести штучне дихання, щоб якомога швидше відновити дихальну діяльність.
 • При зупинці серця слід провести непрямий масаж серця.

Допомога дитині при сонячному ударі

Допомога дитині при сонячному ударі

Якщо дитина перегрілася на сонці, необхідно провести всі вищевказані заходи, бо перша допомога при сонячному ударі дітям практично нічим не відрізняється від тих методів, які розроблені фахівцями для надання допомоги дорослим.

Якщо у вас виникло хоч найменша підозра, що дитина перегрілася на сонці, тобто що у малюка виник тепловий (сонячний) удар, необхідно негайно забрати дитину з вулиці, постаратися якомога ефективніше і швидко охолодити його, а також викликати невідкладну допомогу. Знайте, що запас міцності у дітей набагато менший, ніж у дорослих людей, тому проміжок часу, який проходить між скаргою малюка на раптовий головний біль та тепловим шоком може бути дуже коротким. Також ніколи не варто забувати, що чим менша дитина, тим менш ефективно працює її система терморегуляції організму.

Профілактика теплого удару

Як відомо, найкраща допомога при будь-якому захворюванні – профілактика:

 1. Не варто виходити з дітьми на вулицю, якщо температура повітря в тіні вище + 28°C, дорослим також небажано виходити на вулицю в жарку погоду без важливої причини.
 2. Щоб уникнути теплого удару в приміщенні, необхідно використовувати кондиціонер (якщо є) або вентилятор.
 3. У спекотні літні дні слід носити легкий одяг, бажано з натуральних тканин світлих тонів, таких як бавовна або льон, а також головні убори (капелюхи, панами, бейсболки, косинки).
 4. У найбільш жарку пору дня слід уникати прогулянок, спортивних тренувань тавиконання важкої фізичної роботи на відкритому повітрі.
 5. Необхідно пити багаторідини, бо вона дозволить запобігти зневодненню організму і втрати важливих для його правильного функціонування солей.
 6. Слід уникати вживання алкоголю, жирної, гострої та гарячої їжі.
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню