Хвороба ніколи не приносить радості, однак якщо деякі нездужання переносяться досить легко, то бувають захворювання, які приносять і хворій людині, і його близьким серйозні додаткові проблеми. Одна з таких проблем, які доповнюють і ускладнюють основне захворювання — це пролежні, тобто некроз (омертвіння) м’яких тканин, які утворюються в результаті тривалого лежання, коли на тіло виявляється постійний тиск. Ця проблема супроводжується і порушенням кровообігу, і порушенням нервової діяльності на постраждалій ділянці тіла.

Причини появи пролежнів

Пролежні, як слід навіть з назви, утворюються у лежачих хворих від тривалого лежання. Однак ця проблема зачіпає далеко не всіх. Найбільше страждають лежачі хворі, причому причини появи цього стану бувають різними.

 • Однією з головних причин появи пролежнів вважається недостатній або некваліфікований догляд в лікарні або вдома за лежачим пацієнтом, у якого істотно обмежена рухливість або який взагалі не в змозі рухатися самостійно.
 • Такж однією з причин може стати вага хвороїлюдини, який сильно відрізняється від нормального в одну або в іншу сторону.
 • Не мале значення має і стан шкіри, особливо негативно позначається зайва сухість шкіри.
 • Проблеми з виникненням змертвіння м’яких тканин можуть з’явитися і в разі нетримання сечі і калу.
 • Стан м’яких тканин істотно страждає і в тому випадку, якщо основне захворювання ускладнюється порушенням харчування тканин (порушенням трофіки).
 • Причиною виникнення пролежнів можуть бути недокрів’я (анемія) або «стрибки» температура тіла.
 • Велеке значення має і харчування — негативно позначається нестача білка, що надходить в організм.

Лікування пролежнів у лежачих хворих

Лікування лежачих хворих при омертвінні м’яких тканин залежить від стадії цього стану. Таких стадій (ступенів) різниться чотири.

 • При першому ступені шкірні покриви не пошкоджені, проте гіперемія стає практично постійною — тканини розпухають і стають гарячими.
 • При другому ступені шкірні покриви починають руйнуватися, а патологічний процес зачіпає навіть підшкірну клітковину і епідерміс.
 • При третьому ступені шкірний покрив руйнується, а патологічний процес зачіпає навіть м’язову тканину. Можливе утворення мокли трофічних виразок.
 • При четвертому ступеню уражаються практично всі м’які тканини і навіть видно сухожилля і кістки.

Якщо проблема пролежнів знаходиться на першій стадії, то призначаються лікувальні заходи, серед яких часто зустрічаються опромінення ультрафіолетовими променями і інші фізпроцедури, спеціальні пов’язки, обробка рани камфорним спиртом. На другій стадії застосовується, крім фізпроцедур, обробка уражених ділянок маззю «Солкосерил». Третя і четверта стадія вимагають хірургічного втручання (подальше лікування призначається лікарем індивідуально).

Профілактика трофічних виразок

Профілактика пролежнів і профілактика трофічних виразок

Щоб не допустити появи у лежачого хворого відмерлих ділянок шкіри і трофічних виразок, слід забезпечити дієві профілактичні заходи, які сприятимуть нормальному кровообігу і стануть перешкодою для небажаних і небезпечних явищ.

 • Насамперед, хворому, у якого обмежена можливість рухатися, необхідний дуже ретельний догляд за шкірних покривів всього тіла.
 • Дуже важливо, щоб постільна білизна змінювалося регулярно і завжди було сухоюі чистою.
 • Не рідше ніж кожні дві години необхідно змінювати положення тіла лежачого хворого.

Для профілактики небажаних явищ, які можуть виникнути у хворих, змушене знаходяться в лежачому положенні протягом тривалого часу, необхідні спеціальні пристосування:

 • протипролежневий матрац, який може мати ефект масажу;
 • протипролежневе коло, призначене не тільки для профілактики, але і для лікування проблеми. Це спеціальне пристосування зменшує можливість стикання шкірі і поверхні ліжка, чим зводить до мінімуму роздратування шкіри, в результаті чого рана заживає, а нові рани не з’являються;
 • протипролежневие подушки, які можуть використовуватися і для того, щоб сидіти в інвалідному візку. Крім того, такі подушки можуть використовуватися всюди, де навіть здоровій людині доводиться сидіти протягом тривалого часу, не змінюючи пози.

Дуже важливим профілактичним фактором для людини, яка не встає з ліжка, вважається його харчування, яке обов’язково має бути багате білковими продуктами. Крім того, хворому необхідно випивати в добу не менше півтора літрів чистої питної води (негазованої).

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню