Що означають родимки на тілі людини? Оскільки родимки є практично у всіх людей, то кожній людині необхідно точно знати й розуміти, що можуть означати ці вроджені чи набуті пігментні цяточки на шкірі.

Що означають родимки на шкірі

Із медичної точки зору, родимки на тілі людини — це вроджені або придбані пігментні доброякісні утворення на шкірі, які мають різне забарвлення (від світло-тілесного до темно-коричневого, червоного і навіть чорного кольору), можуть бути різного розміру і розташовуватися на будь-якій частині тіла, можуть бути просто невеликою плямкою на шкірі, а можуть виступати над поверхнею. У медицині ці пігментні утворення називаються невусами. Найчастіше на тілі новонародженого не видно цих цяток, однак протягом уже першого року, навіть в перші місяці після народження, у дитини на тілі з’являється певна кількість родимок. Однак потрібно знати, що невуси можуть з’являтися і зникати протягом усього життя людини, але це вважається абсолютно нормальним і не повинно викликати занепокоєння, хіба тільки в тому випадку, якщо це утворення виглядає не дуже естетично або заважає через свою форми або розташування на тілі. Найчастіше нові родимки на тілі з’являються у підлітків у період статевого дозрівання під впливом підвищеної гормональної активності, а також у жінок під час вагітності під впливом також підвищеної активності гормонів.

Існує кілька причин появи невусів на шкірі:

 • Генетична схильність, тобто коли ця схильність закладена в ДНК і передається у спадок.
 • Надмірне часте й тривале перебування під активним сонячним випромінюванням, що викликає сплеск вироблення мелатоніну, який і утворює родимки.
 • Гормональні зміни, які можуть бути викликані зовнішніми йвнутрішніми факторами, наприклад, стресом, вагітністю або хворобою.
 • Травми, рентгенівське та радіаційне випромінювання та інші фактори, які можуть спровокувати переміщення пігментованих клітин до верхнього шару шкірного покриву (до епідермісу).

Види родимок на тілі

Ці пігментні утворення бувають вродженими або набутими, і сучасна медицина розділяє їх на два види за способом утворення. Один із видів —  це судинні невуси, які утворилися через надто швидке зростання капілярів, другий вид —  це пігментні невуси, які утворилися через надлишок мелатоніну.

Вроджені невуси поділяться на кілька видів за розміром:

 • Гігантські: від десяти сантиметрів в діаметрі;
 • Середні: від двох до десяти сантиметрів в діаметрі;
 • Дрібні: від, убуквальному сенсі, точкових утворень до утворень до 1,5 сантиметрів у діаметрі

Невуси, що з’являються протягом життя поділяються на три види:

 • Внутрішньо дермальніневуси – ті, що сформувалися в результаті скупчення меланоцитів у нижніх шарах шкіри;
 • Епідермальні невуси – ті,що сформувалися в результаті скупчення меланоцитів у верхньому шарі шкіри;
 • Прикордонні, або змішані, невуси – ті,що сформувалися через скупчення меланоцитів між епідермісом і дермою.

Варто звернути увагу на те, що найнебечнішими, із точки зору можливого переродження нешкідливої родимки в небезпечне шкірне новоутворення, вважаються гігантські й середні родимки.

Коли варто звернутися до дерматолога?

Тепер розберемося, коли родимки на тілі людини можуть перетворитися на причину для серйозного занепокоєння. Щоб зрозуміти, коли варто звернутися до дерматолога, необхідно бути уважним до тих змін, які можуть статися з невусами. Добре відомо, що практично будь-які зміни цих пігментних утворень насправді можуть виявитися симптомами такого небезпечного онкологічного захворювання, як меланома.

Рак шкіри, меланома, може бути запідозрений за такими ознаками:

 • Поява сверблячки шкіри в зоні навколо розташування невуса і безпосередньо в цьому місці;
 • Нерівномірне розростання пігментного утворення, яке призводить до його асиметричності;
 • Помітне збільшення розміру невуса, яке відбулося за досить короткий період;
 • Зміна обрисів родимки з утворенням помітних нерівностей по краях;
 • Зникнення смугастостішкіри в області, прилеглій до цього пігментного утворення;
 • Поява періодичних кровотеч із поверхні родимки;
 • Формування вузлів безпосередньо на невусі.

Якщо ви помітили вищевказані ознаки меланоми або навіть хоча б одну з них, необхідно негайно звернутися до фахівця, який проведе всебічне обстеження для того, щоб з’ясування, чи є ці зміни небезпечними.

Одним з найраніших діагностичних методів виявлення меланоми вважається дерматоскопія новоутворень шкіри. Цей діагностичний метод заснований на вивченні невуса за допомогою лупи й дерматоскопа, який робить верхній шар епідермісу прозорим, і це дозволяє з високою ймовірністю визначити, чи є зміна вигляду родимки небезпечною. Сучасні комп’ютерні методи дермоскопії дозволяють поліпшити діагностику меланоми на ранній стадії від 60% до 90%.

Однак найбільш точний і остаточний діагноз ставлять тільки під час гістологічного дослідження, яке проводять після видалення зміненого невуса. При підозрі на меланому біопсію не роблять, щоб уникнути поширення цього виду раку шкіри.

Для жителів і гостей столиці існує багато можливостей отримати такі послуги для діагностики раку шкіри, як дерматоскопія — у Києві є чимало медичних центрів та клінік, які займаються такими дерматологічними проблемами.

Коли варто звернутися до дерматолога?

Видалення родимок

Однак бувають випадки, коли видалення пігментної родимки необхідне навіть у тому випадку, коли ця родимка не є злоякісною. Іноді видаленню підлягають зовсім не онкологічні родимки, а такі, що знаходяться над поверхнею шкіри та часто травмуються, оскільки розташовані на таких частинах тіла, як долоні, лікті, стопи, або в місцях, що піддаються постійному тертю об одяг.

Іноді хірургічне видалення родимок проводять з естетичних міркувань.

У сучасній медицині існує кілька способів видалення родимок:

 1. Видалення за допомогою рідкого азоту;
 2. Видалення за допомогою електричного струму;
 3. Видалення за допомогою лазера;
 4. Радіохірургічним і просто хірургічним способом.

Яким способом буде видалена родимка, може визначити лише досвідчений лікар-дерматолог після
її обстеження й вирахування усіх можливих ускладнень та бажаних результатів після кожного виду видалення.

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню