Багато людей знайомі з такою неприємною ситуацією, коли виникає складне становище зі звільненням кишківника, тобто з дефекацією. На жаль, в останні десятиліття закреп став вельми поширеним явищем серед мешканців розвинених країн і, як відзначають фахівці, ця проблема набуває рис епідемії, хоча ще не так давно проблеми з дефекацією стосувалися в основному літніх і малорухомих людей. Що робити при закрепі? Як його лікувати і як уникнути появи цієї проблеми?

Закреп. Симптоми та причини

Проблеми з дефекацією виникають і у дітей, і у дорослих, іноді це відбувається дуже рідко, а іноді проблема закрепу набуває хронічного характеру. Симптоми, які вказують на закреп або, як ще називають цей стан, констипація або обстипація, — це ситуація, коли спорожнення кишківника відбувається рідше трьох разів на тиждень, при цьому кількість калових мас невелике, а їх консистенція занадто тверда і суха, до того ж після спорожнення не настає відчуття повного звільнення кишківника.

Відомо, що закреп буває гострий і хронічний. А щоб розібратися, що робити при закрепі, необхідно розуміти, які причини його виникнення і які його симптоми.

Отже, ось кілька основних причин, які можуть призвести до порушення дефекації:

 • Перш за все, однією з провідних причин вважається неправильне харчування, коли в щоденному раціоні недостатня кількість харчових волокон і рідини.
 • Недостатня фізична активність може призвести до порушення нормальної роботи кишківникаі стати причиною виникнення констипаціі.
 • Емоційний і фізичний стрес, а також депресії і розлади настрою.
 • Неможливість вчасно відвідати туалет.
 • Часто і невиправдане використання проносних засобів.
 • Вагітність.
 • Необхідність приймати деякі медикаментозні засоби.
 • Такі хвороби, як геморой і тріщина заднього проходу.
 • Порушення моторики кишківника.
 • Патологічні зміни тазового дна.
 • Аномальні порушення розвитку товстої кишки та її іннервації.
 • Травми спинного мозку.
 • Синдром роздратованого кишківника.
 • Гормональні порушення.

Насправді існує набагато більша кількість причин, які можуть призвести до виникнення закрепів, тому для розуміння причини виникнення цієї проблеми, необхідно звернутися до лікаря, який поставить діагноз і призначить необхідне лікування для усунення або хоча б для зменшення її гостроти.

Лікування

Одним з основних методів лікування закрепів вважається дотримання правильного харчового раціону, в якому повинні міститися чорний хліб, овочі, фрукти, сухофрукти, крупи, кисломолочні продукти, такі як свіжий кефір.

Якщо у вас хронічний закреп, лікування повинен контролювати лікар, а одним з основних складових цього лікування повинен бути правильний раціон харчування, розроблений фахівцем. Існують також ефективні медикаментозні препарати для лікування закрепів, наприклад, проносні препарати, які містять екстракт сени, кошти з ревеню і крушини. Ці проносні препарати допомагають просувати вміст кишківника.

Існують і інші лікарські засоби, які працюють шляхом збільшення вмісту води в кишківнику — це так звані осмотичні проносні, наприклад, магнію сульфат (англійська сіль), натрію сульфат (глауберової сіль), Карловарська сіль; а також препарати лактулози і препарати макрогола.

Сучасна фармацевтика пропонує також комбіновані препарати, які містять деяку кількість рослинних компонентів, наприклад, «Агиолакс», «Кафіол», «Каліфіг», «Регулакс», а також міні-клізма «Мікролакс».

Зараз є дуже популярним проносний засіб «Гутталакс», ціна якого цілком прийнятна, а ефективність досить висока, хоча в разі потреби варто спочатку купувати найменше пакування, щоб упевнитися, що цей препарат є для вас ефективним. Якщо ж ні, варто пошукати інший, більш ефективний для вас проносний засіб.

Необхідно пам’ятати, що всі проносні препарати мають ефект звикання, а значить, періодично їх доводиться змінювати.

Закрепи при вагітності

Коли виникають закрепи при вагітності, необхідно порадитися зі своїм лікарем, що можна зробити, бо деякі загальноприйняті заходи для боротьби з цією проблемою практикувати не варто.

Перш за все, необхідно перебудувати своє харчування і трохи збільшити фізичну активність, наприклад, практикувати щоденні прогулянки. З медикаментозних засобів найкраще використовувати проносні свічки, такі як свічки з гліцерином, оскільки вони діють місцево і не впливають на інші органи. Не варто застосовувати жодні таблетовані препарати, позаяк ці кошти можуть спровокувати штучне переривання вагітності, тобто викидень.

Оскільки під час вагітності закреп найчастіше виникає через порушення мікрофлори, для нормалізації мікрофлори кишківника можна вживати йогурти та кефір, в яких містяться пробіотики та пребіотики.

Профилактика запора

Лікування закрепу народними засобами

Варто відзначити, що, крім офіційних медикаментозних засобів, які допомагають розв’язати неприємну проблему, як закреп, народні проносні засоби також бувають досить ефективними, особливо в тих випадках, коли ця проблема виникає рідко.

Наприклад, в народній медицині протягом декількох століть при запорах застосовується кора крушини. Зазвичай з кори крушини готують відвар. Необхідно взяти одну столову ложку дрібно нарізаної сировини і залити однією склянкою води. Поставити на вогонь і кип’ятити протягом двадцяти хвилин, потім зняти з вогню і дати настоятися до повного охолодження. Після проціджування відвар потрібно приймати по пів склянки вранці і ввечері перед сном.

Настій з насіння льону також прекрасний народний засіб для боротьби з запорами. Щоб приготувати настій, необхідно взяти 50 грамів насіння льону, засипати в термос і залити 500 мл окропу. Настояти протягом ночі, а потім процідити. Приймати по 100 грамів п’ять разів на добу. Готувати настій слід щодня, бо засіб не придатний понад добу.

Існує ще один дуже ефективний народний рецепт для боротьби з хронічним закрепом. Необхідно взяти 250 грамів кураги змішати з такою ж кількістю чорносливу, додати одну столову ложку (з гіркою) сени, одну столову ложку льняного (можна оливкової або іншої рослинної) олії і одну чайну ложку меду. Все добре розтерти в блендері і потім можна зберігати цю суміш в холодильнику від семи до десяти днів. Приймати спочатку по одній столовій ложці на ніч, якщо ж є необхідність, поступово збільшити дозу (можна збільшити її до шести столових ложок в день). Цю суміш необхідно приймати протягом двох місяців, потім зробити перерву і, якщо за необхідності, повторити курс лікування.

Профілактика закрепу

Отже, ми трохи розібралися, в питанні, що робити при закрепі, але найліпше не допускати виникнення цієї проблеми. Для профілактики необхідно переглянути свій спосіб життя і, можливо, внести в нього корективи. Варто перейти на здорове харчування, багате овочами, фруктами і цільнозерновими продуктами, збільшити фізичну активність і займатися фізичними вправами не менше 30 хвилин в день, збільшити споживання води. Ще один важливий момент — слід перевірити, чи не занадто високий унітаз у вас в туалеті, оскільки природна поза для дефекації — це поза сидячи «навприсядки», а випорожнити сидячи на унітазі, люди порушують цей фізіологічний процес. Якщо ж висота унітазу надмірна, щоденне його використання може призвести до виникнення запорів. Тому, щоб частково виправити ситуацію, варто придбати або виготовити самостійно спеціальну підставку для ніг, яка дозволить під час цього фізіологічного процесу приймати більш природну позу, що допоможе запобігти виникненню проблем з випорожненням кишківника.

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню