Визначення температури тіла — це одна з найпростіших медичних процедур, яка все ж, незважаючи на свою простоту, досить інформативна. Підвищена або знижена температура тіла свідчить про якісь проблеми в організмі. Що стосується нормальних показників, то традиційно нормою вважається 36,6°С, хоча ця цифра досить умовна — існує індивідуальна норма, яка, втім, відрізняється від середніх цифр абсолютно несуттєво. Крім того, у різних людей існує різний поріг сприйняття температури тіла — одні огидно себе почувають при підвищенні нормальних значень буквально на пару десятих градуса, а інші відчувають себе цілком задовільно навіть тоді, коли показники перевищують норму на півтора градуси. Однак відомо, що сильне підвищення або пониження температури може бути критичним не тільки для самопочуття, а й для життя. У побуті найчастіше температурні показники тіла визначають для виявлення будь-якого запального процесу, оскільки всі запалення найчастіше впливають і на коливання температури.

Прилади для вимірювання температури

Для визначення температури тіла у дорослих і дітей використовуються спеціальні прилади, які називаються термометрами, або градусником. Такі прилади бувають різними:

 • Більшість звикли використовувати ртутний термометр, або термометр медичний ртутний, проте країни Європейського Союзу від використання цього обладнання давно відмовилися через вміст у них ртуті.
 • Більш сучасним варіантом вважається електронний термометр, або термометр електронний, який не вимагає таких заходів обережності, тому що не містить ніяких небезпечних речовин.

Однак більш точними вважаються показники ртутного приладу, який, хоч і не псується з часом, оскільки в ньому просто нема чому ламатися і псуватися, однак може розбитися і з нього може викотитися кулька ртуті — дуже токсичної речовини. Саме через небезпеку контакту з ртуттю більшість країн давно перейшли на більш безпечні моделі, тобто на цифровий термометр.

Де і як вимірювати температуру

Не секрет, що температурні параметри залежать від місця, де проводяться вимірювання. Традиційними місцями для визначення температурних показників людського тіла вважаються:

 • Пахвова западина, де середнім нормальним показником вважається 36,6°C;
 • Рот (оральне вимір), де середнім нормальним показником вважається 37,0°C;
 • Анус (ректальне вимір), піхву або вухо, де середнім нормальним показником вважається 37,5°C.

Вимірювання в пахвовій западині проводяться протягом десяти хвилин, якщо це ртутний градусник, і близько хвилини, якщо це електронне пристосування.

Оральні або ректальні вимірювання займають в кілька разів менше часу, проте для таких маніпуляцій краще користуватися не ртутним термометром, щоб уникнути навіть найменшої небезпеки попадання ртуті в організм. Особливо це стосується маленьких дітей і людей, які не можуть контролювати свої дії в повній мірі. Крім того, ніколи не слід забувати і про можливі випадковості, які іноді бувають трагічними. Крім того, небезпека ртутного обладнання полягає ще і в тому, що цей термометр скляний, тому небезпека представляє не тільки ртуть, а й осколки скла, якщо прилад розбивається.

Що стосується електронного приладу, який виводить отримані результати на маленький дисплей, то його переваги очевидні:

 • Модель може мати пам’ять на кілька вимірів;
 • Деякі моделі мають звуковий сигнал, який повідомить, що процедура закінчена;
 • Також часто в такому приладу додаються змінні наконечники;
 • Ці прилади водонепроникні;
 • Отримані результати можна виводити на дисплей за шкалою Цельсія і за шкалою Фаренгейта;
 • Результати вимірювань отримують дуже швидко — потрібно не більше однієї хвилини;
 • Показники такого електронного термометра не потрібно «збивати» — відключення і скидання показників відбувається автоматично.

Для дітей краще всього підійдуть саме електронні моделі термометрів, тому що ці моделі повністю безпечні, а деякі мають яскраве забарвлення, що сподобається дітям.

Контактний термометр

Контактний термометр

Крім медичних приладів для вимірювання температури, існують і пристрої, які вимірюють температуру середовища, безпосередньо вступаючи з нею в контакт. Такі контактні вимірювальні прилади можуть використовуватися в різних ситуаціях і для вимірювання температури на різних твердих поверхнях або всередині різних середовищ: повітряного, рідкого, сипучого, газового і інших. Контактні термометри використовуються і в промисловості, і в побуті, тому моделі такого обладнання бувають дуже різними. Всі моделі контактних термометрів відрізняються своєю безпекою, високою точністю і достатньої універсальністю.

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню