Коли говорять про несприйняття харчових продуктів, багато хто думає, що під цим терміном ховається один із різновидів харчової алергії. Але насправді це різні реакції організму людини на певні продукти харчування, тому лікування цих станів має проводитися різними методами. Тест на несприйняття харчових продуктів дозволяє визначити, які конкретно продукти викликають негативну реакцію нашого організму, а тести на харчову алергію дають можливість виявити саме той продукт харчування, який викликає у людини алергічну реакцію.

Несприйняття продуктів харчування і її симптоми

Термін «несприйняття продуктів харчування» увів американський лікар Герберт Рінкель в 1934 році, об’єднавши таким чином всі негативні реакції організму на ті чи інші харчові продукти. Експерти вважають, що приблизно 80% населення, що проживає в розвинених країнах, страждають від різних форм цього захворювання.

Ось симптоми несприйняття харчових продуктів:

 • Тяжкість ушлунку після вживання, здавалося б, здорових й корисних продуктів;
 • Здуттяживота;
 • Біль в нижній частиніживота;
 • Діарея;
 • Головнийбіль;
 • Біль у м’язах;
 • Втома;
 • Сонливість;
 • Зміни настрою;
 • Печія й відригування;
 • Необґрунтований набір або втрата ваги;
 • Набряклість і схильність до затримки рідини в організмі.

Імовірно, багато хто знає, що є люди, які страждають таким порушенням, як несприйняття молока. Це пов’язано з нездатністю організму засвоювати й переробляти молочний цукор, тобто лактозу. Порушення, яке називається лактозна недостатність, — одна з форм цього розладу. Виявляють її за допомогою проведення спеціальних лабораторних аналізів, а лікування в основному складається з повного виключення з раціону дитини або дорослого, які страждають від цієї проблеми, молока та інших молочних продуктів.

Целіакія (глютенова ентеропатія) — це несприйняття глютену, також одна з його форм. Оскільки глютен (клейковина) — це один з білків, який міститься в злакових пшениці, та інших злакових культурах, то людям, які страждають цим досить серйозною й невиліковною хворобою, не можна вживати в їжу вироби з борошна. Звичайно, зараз виготовляють спеціальний безглютеновий хліб, проте варто дуже обережно ставитися до пропонованих в торгових мережах виробів із хліба, бо виробники не завжди точно дотримуються рецепту.

Целіакія — це захворювання вроджене і тому воно зазвичай виявляється під час початку прикорму, тобто у віці після шести місяців. Якщо у дитини целіакія, симптоми, які вказують на це захворювання — біль в животі, стійкі закрепи або діарея, здуття живота, зміна апетиту (підвищення або зниження), алергічні прояви, нервозність — це просто неможливо не помітити.

Харчова алергія у дітей

Варто знати, що ймовірність виникнення харчової алергії у дітей не так вже й висока. На думку фахівців, її поширеність серед дітей знаходиться в межах 7%. Симптомами харчової алергії у дітей можуть бути нудота, блювота, біль у животі, кропив’янка, алергічний риніт, атопічний дерматит, астма і навіть набряк Квінке. Найбільш часта харчова алергія у дітей буває на коров’яче молоко, арахіс, яйця, молюсків, вироби з пшениці, полуницю.

Якщо харчова алергія виражається шкірними висипаннями, для симптоматичного лікування лікар може призначити антигістамінні препарати, однак при повторних і серйозніших реакціях необхідно пройти лабораторні дослідження — так звані алергопроби. Ці тести дозволяють з’ясувати, на які саме харчові продукти виникає негативна реакція.

Лікування в основному полягає у виключенні з раціону дитини тих продуктів харчування, які викликають алергічну реакцію. Якщо продуктів, що викликають у дитини алергічну реакцію, багато, то необхідно звернутися до дієтолога, який розробить спеціальну дієту. Можливо, необхідно буде пройти медикаментозне лікування. Однак варто розуміти, що тільки лікар-алерголог може визначити, який вид лікування підійде тій чи іншій дитині, яка страждає харчовою алергією.

Непереносимость пищевых продуктов и ее симптомы

Харчова алергія у дорослих, симптоми й лікування

Іноді алергічна реакція на певні харчові продукти виникає у дорослих людей, але необхідно знати, що фактори, що провокують це неприємне, а іноді й небезпечне захворювання, такі ж, як і у дітей. Симптоми цього захворювання теж не відрізняються, тобто це кропив’янка, алергічний риніт, атопічний дерматит, набряк Квінке.

Лікування дорослих проводиться тими ж методами, що і дитяче, оскільки негативні реакції викликаються такими самими алергенами. Перш за все, із харчування необхідно виключити той продукт, який викликає алергічну реакцію, у разі необхідності проводиться симптоматичне лікування для усунення таких симптомів, як кропив’янка, алергічний риніт, під час якого застосовуються антигістамінні засоби. Якщо ж алергічна реакція виникає на життєво важливий харчовий продукт, з’являється необхідність проходити імунотерапію.

Як бачимо, певна різниця між харчовою алергією і харчовим несприйняттям існує, проте варто також розуміти, що для підтвердження того, що людина страждає саме розладом, слід пройти тест на несприйняття харчових продуктів.

Який тест потрібно пройти?

Сучасна медицина пропонує кілька видів тестів, які можуть виявити приховане харчове несприйняття, наприклад, Гемокод, ALCAT (Antigen Leukocyte Cellular Antibody Test), FED (food environment drags) і ІФА.

Одним з найправдивіших та інформативніших тестів вважається метод ІФА (імуноферментний аналіз). Цей метод дослідження дозволяє виявити продукти, які не повністю перетравлюються й викликають в організмі імунологічні реакції, опосередковані імуноглобуліном G. Як відомо, ці реакції призводять до розвитку багатьох хронічних захворювань, наприклад, ожиріння, синдрому подразненого кишківника, дисбактеріозу, екземи, артриту, дерматитів, мігрені, діабету та інших. За допомогою методу ІФА визначають, які продукти завдають шкоди здоров’ю. Для проведення тесту необхідний всього лише зразок крові пацієнта.

Ще один популярний в Україні, та й у багатьох країнах світу, тест на харчове несприйняття — FED-тест.

Щоб зрозуміти, що таке FED, розшифруємо абревіатуру: слово «food» — їжа; «environment» — забруднювачі навколишнього середовища; «drags» — ліки. Усі ці слова позначають компоненти, на яких проводиться дослідження. FED-тест дозволяє визначити набір продуктів, які протипоказані, також продукти, які нейтральні, і ті продукти, які корисні конкретній людині. Цей тест дозволяє всього лише на основі 4,5 мл венозної крові визначити реакцію на 100 харчових продуктів й на 30 харчових добавок і хімічних речовин. На основі цього тесту фахівці складають індивідуальну програму харчування, призначену для конкретного пацієнта.

Як бачимо, сучасна медицина пропонує вдосталь методів, за допомогою яких можна виявити неприйнятні для нашого організму харчові продукти й скоригувати свій раціон так, щоб уникнути неприємних для здоров’я реакцій.

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню