Швидше за все, такий медичний термін, як тимпанограма, знають далеко не всі, — він відомий тим, хто зіткнувся з порушеннями слуху. Оскільки цей термін має саме безпосереднє відношення до стану здоров’я людини, ми спробуємо зараз розібратися, що таке тимпанограма і навіщо вона потрібна.

Що таке тимпанометрія?

Якщо у дитини або у дорослої людини лікар підозрює порушення слуху, швидше за все, він порекомендує пройти спеціальне дослідження органів слуху, яке виконується за допомогою такого медичного пристрою, як тимпанометр. Саме за допомогою цього пристрою проводиться тимпанометрія, або імпедансометрія, яка вважається досить ефективним методом об’єктивного дослідження функцій середнього вуха, а також допомагає фахівцеві оцінити стан рухливості барабанної перетинки та слухових кісточок. Варто також сказати, що цей метод дослідження побудований на принципі створення різниці тиску повітря в слуховому каналі. Результати тимпанометрії, хоча і надають лікарю досить цінні відомості про стан середнього вуха, проте ніколи не використовуються самостійно, тому що не дозволяють оцінити здатність чути. Дані імпедансометрії завжди використовуються тільки спільно з результатами такого тесту, як аудіометрія, бо саме за допомогою аудіометрії визначають гостроту слуху.

Тимпанограма. Як її роблять та з якою метою?

Отже, тепер, коли ми знаємо, для чого проводять це дослідження, спробуємо розібратися в тому, як і з якою метою його проводять.

Тимпанограму роблять для того, щоб фахівець зміг встановити, який тиск створюється в середньому вусі, а також з’ясувати реальний стан функції слухової труби пацієнта, ступінь рухливості самої барабанної перетинки, визначити цілісність та ступінь рухливості слухових кісточок, а також з’ясувати поріг акустичного рефлексу та виявити деякі види порушень слуху, які зазвичай функціональні за характером.

Тепер спробуємо розібратися, як це відбувається, бо багатьох пацієнтів, яким рекомендовано це дослідження, хвилює питання, наскільки це складно і чи може процедура викликати неприємні або больові відчуття. Звичайно ж, навряд чи кому-небудь може принести задоволення, коли безпосередньо в вухо направляють звук, особливо неприємно це може бути дітям, проте не варто переживати, тому що цей тест цілком безболісний. Перед початком дослідження зовнішній слуховий канал закривають герметичним зондом, який має вушну вкладку. До цього зонду приєднаний повітряний насос, призначений для вимірювання тиску в зовнішньому слуховому проході. На зонді також розташований звуковий генератор, який і подає звуковий сигнал безпосередньо в слуховий прохід, а також мікрофон, який приймає відбитий від барабанної перетинки сигнал. Під час тестування за допомогою тимпанометра безпосередньо на барабанну перетинку подають звуковий сигнал, який має частоту 220 або 226 Гц, а інтенсивність рівня звукового тиску становить 85 дБ. Цей звук збуджує вібрацію барабанної перетинки, при цьому безпосередньо в середнє вухо проникає велика частина звуку, а його менша частина відбивається від перетинки й повертається на мікрофон, який також розташований на зонді. Рівень тиску, який створюється звуком, відбитим від барабанної перетинки й від стінок слухового проходу, реєструється мікрофоном, а потім тимпанограф фіксує отримані дані на тимпанограмі.

Тимпанограма. Як її роблять та з якою метою?

Типи тимпанограм та їх тлумачення

Як уже зазначалося, результати цього дослідження, тобто тимпанограми, не використовуються для діагностики самостійно, проте типи тимпанограм дозволяють виявити ті чи інші порушення, які можуть стати причиною порушення слуху.

Існують три типи тимпанограм — тип А, В і С.

  • Тип А свідчить про те, що тиск усередньому вусі нормальний, як і рухливість перетинки та провідність слухових кісточок.
  • Тип В свідчить про те, що в середньому вусі, ймовірно, накопичилася рідина або ж є перфорація барабанної перетинки, можливо, сталася рубцевадеформація барабанної перетинки, відсутній контакт між поверхнями звукопровідних кісток середнього вуха або в середньому вусі з’явилося новоутворення.
  • Тип С свідчить про негативнийтиск в середньому вусі, що може означати дисфункцію слухової труби.

Як бачимо, тимпанограм — дуже важливий діагностичний інструмент, який допомагає виявити причину порушення слуху, тому, якщо лікар рекомендує зробити цей тест, не варто відмовлятися.

Ще кілька слів про вартість цього дослідження, оскільки більшість батьків дітей, у яких підозрюють або вже виявлені проблеми зі слухом, бояться, що тимпанометрія може бути дуже дорогою. На сьогодні в деяких клініках України, наприклад, у Києві, вартість цього тесту не перевищує 60 гривень, проте, варто все ж дізнатися ціну тимпанометрії заздалегідь, зателефонувавши до медичного закладу, в якому будуть проводити дослідження.

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.
Меню